Ana Sayfa Dilekçeler Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi nereye verilir? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Menfi tespit davası dilekçe örneği

Menfi tespit davası dilekçe örneğiMenfi tespit davası dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Menfi tespit davası dilekçenizde varsa ihtiyati tedbir talebinizi,...

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir? Bireysel başvurunun tanımı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru, temel hak ve özgürlükleri kamu...

İstinaf mahkemesi kararına itiraz nasıl ve nereye yapılır?

İstinaf mahkemesi kararına itirazİstinaf mahkemesi kararına itiraz nasıl ve nereye yapılır? Bu yazımızda istinaf mahkemesi kararlarına itiraz usulü...

insan hakları tazminat komisyonu, yetkisi ve görevi

insan hakları tazminat komisyonu uzun yargılama ve mahkeme kararlarının icrasına ilişkin dosyaları inceleyecek insan hakları tazminat komisyonu, uzun yargılama ve mahkeme...

AYM cezaevinde intihar başvurusunda ihlal kararı verdi

AYM cezaevinde intihar başvurusunda ihlal kararı verdi AYM cezaevinde intihar konusunda hakkında ihlal kararı verdi (AYM cezaevinde intihar: AYM kararına buradan ulaşabilirsiniz). Cezaevinde intihar başvurusunun...

Sanık ne demek (CMK 2). Sanık hakları nelerdir?

Sanık ne demek (CMK 2) Sanık ne demek? Sanık kavramı 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 2. maddesinde tanımlanmıştır. CMK’da,...

Trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır, nereye verilir

Trafik cezası itiraz dilekçesi örneğiTrafik cezası itiraz dilekçesi örneği aşağıdadır. Trafik cezası çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki trafik cezası...

TCK 188-Uyuşturucu madde ticareti suçu ve cezası nedir?

TCK 188-Uyuşturucu madde ticareti suçuUyuşturucu madde ticareti (TCK 188) yapma veya kanundaki ifadesiyle uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve...

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği aşağıdadır. Cumhuriyet savcılığı şikayet dilekçesi genel nitelikte hazırlanmış olup dilekçeyi şikayetinize göre uyarlamanız gerekmektedir.

Savcılığa şikayet nereye yapılmalıdır?

Müşteki olarak şikayetinizi zaman kaybetmeden savcılığa iletmeniz gerekmektedir. Şikayet dilekçenizi adliyelerde bulunan müracaat savcılığına yapmanız gerekir. Şikayet dilekçenizde belirttiğiniz konularda Cumhuriyet savcılığınca ifadeniz alınacaktır.

Savcılık ifadesinde, dilekçenizde yer verdiğiniz şikayetler hakkında sizden bilgi alınacak, ardından Cumhuriyet Savcısının gerekli görmesi halinde soruşturma dosyası açılarak soruşturma başlatılacaktır.

Savcılığa verilecek şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz dilekçeyi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir:
* Şikayet dilekçesinde mutlaka adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, adresiniz, imzanız ve dilekçe tarihi yer almalıdır.
* Şikayet konusunu olay sırasına göre ve açıkça anlatmanız gerekir. Ayrıca suçun işlendiği zamanı ve şüpheli kişiyi de (şikayetçi olduğunuz kişi) dilekçede belirtmelisiniz.
* İlgili savcılığın adını da açıkça yazmalısınız (Örneğin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı).

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ANKARA

Şikayette bulunanın adresi: …. (buraya yazışma ve gerektiğinde bulunabileceğiniz adresinizi yazınız).

T.C. Kimlik no: … (buraya TC kimlik numaranızı yazınız).

Vekili (Varsa) : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne bir avukat tarafından temsil ediliyorsanız avukatınızın adını ve adresini yazınız).

Şikayet olunan kişi (şüpheli) ve adresi: … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şikayette bulunduğunuz şüphelinin adı-soyadı ve biliyorsanız adresini yazınız).

Vekili (Varsa) : … (buraya şüphelinin avukatı varsa adını ve adresini yazınız).

Suç : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüpheli tarafından işlendiğini iddia ettiğiniz suçun adını yazınız. Örneğin: Kasten adam yaralama (TCK 86), uyuşturucu madde ticareti suçu (TCK 188), Hakaret suçu (TCK 125), vs.

Suçu Tarihi : … (eğer biliyorsanız buraya suçun işlendiğini öğrendiğiniz tarihi yazınız).

Suçun işlendiği yer: … (buraya suçun işlendiği yeri yazınız).

AÇIKLAMALAR : … (Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüphelinin işlediğini iddia ettiğiniz suça ilişkin açıklamalarınızı yazınız. Açıklamalarınızı olay sırasına göre, açık ve anlaşılır bir biçimde yazmanız yararınıza olacaktır).

Netice ve talep: … (Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesinin bu kısmına taleplerinizi açık bir biçimde yazınız). Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı şikayet edilen şüpheli … hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederim. …/…/… (Buraya tarihi yazınız)

Ad-Soyad (İmza)

Deliller : … (Dilekçenizin bu bölümüne şuça ilişkin delillerinizi yazmanız gerekmektedir).

Bu yazıda, Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? nereye verilir? nelere dikkat edilmelidir? (Word formatında) konularında sizlere bilgi vermeye çalıştık.

Son yazılar

İlgili Yazılar