Ana Sayfa Dilekçeler Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi nereye verilir? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Cezaevinde telefonla haberleşme hakkının kısıtlanması

Cezaevinde telefonla haberleşme hakkının OHAL’de kısıtlanması konusunda AYM kararı OHAL döneminde cezaevinde telefonla haberleşme hakkının kısıtlanması hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM)...

Ebeveyni tutuklu çocukların hakları

Ebeveyni tutuklu çocukların haklarıAvrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ebeveyni tutuklu çocukların hakları konusunda  bir tavsiye kararı yayınladı. Kararda ebeveyni tutuklu olan çocuklarının hakları...

Anayasa Mahkemesi tutukluluk inceleme/değerlendirme duruşması yapılmadığı için ihlal kararı verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM) İbrahim Soylu (B. No: 2015/14648, 23/1/2019) bireysel başvurusunda tutuklandıktan on üç ay sonra mahkemeye çıkarılmasının özgürlük ve...

Aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkına AİHM’in yaklaşımı

AİHM'in aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkına yaklaşımı Aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkı ile ilgili...

Engelli öğrencinin eğitim hakkı konusundaki Enver Şahin/Türkiye kararı

Engelli öğrencinin eğitim hakkına ilişkin Enver Şahin/Türkiye kararı Büyük Daireye gönderildi Engelli öğrencinin eğitim hakkı konusunda AİHM tarafından verilen karar...

Aihm’den başörtüsü kararı: Mahkeme salonuna başörtülü alınmama

Aihm’den başörtüsü kararı: Mahkeme salonuna başörtülü alınmama din özgürlüğünü ihlal eder Aihm’den başörtüsü kararı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Lachiri/Belçika...

Fethi kabir kararını AİHM özel ve aile hayatına saygı hakkına aykırı buldu

Fethi kabir kararını AİHM özel ve aile hayatına saygı hakkına aykırı buldu Fethi kabir kararı AİHS’ye aykırı bulundu. Avrupa İnsan...

TCK 86/2-Basit yaralama suçu ve cezası

TCK 86/2-Basit yaralama suçu nedirTCK 86/2-basit yaralama suçu nedir? Türk Ceza Kanunu'nun 86/2 fıkrasında yer alan basit yaralama, kasten...

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği aşağıdadır. Cumhuriyet savcılığı şikayet dilekçesi genel nitelikte hazırlanmış olup dilekçeyi şikayetinize göre uyarlamanız gerekmektedir.

Savcılığa şikayet nereye yapılmalıdır?

Müşteki olarak şikayetinizi zaman kaybetmeden savcılığa iletmeniz gerekmektedir. Şikayet dilekçenizi adliyelerde bulunan müracaat savcılığına yapmanız gerekir. Şikayet dilekçenizde belirttiğiniz konularda Cumhuriyet savcılığınca ifadeniz alınacaktır.

Savcılık ifadesinde, dilekçenizde yer verdiğiniz şikayetler hakkında sizden bilgi alınacak, ardından Cumhuriyet Savcısının gerekli görmesi halinde soruşturma dosyası açılarak soruşturma başlatılacaktır.

Savcılığa verilecek şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz dilekçeyi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir:
* Şikayet dilekçesinde mutlaka adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, adresiniz, imzanız ve dilekçe tarihi yer almalıdır.
* Şikayet konusunu olay sırasına göre ve açıkça anlatmanız gerekir. Ayrıca suçun işlendiği zamanı ve şüpheli kişiyi de (şikayetçi olduğunuz kişi) dilekçede belirtmelisiniz.
* İlgili savcılığın adını da açıkça yazmalısınız (Örneğin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı).

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ANKARA

Şikayette bulunanın adresi: …. (buraya yazışma ve gerektiğinde bulunabileceğiniz adresinizi yazınız).

T.C. Kimlik no: … (buraya TC kimlik numaranızı yazınız).

Vekili (Varsa) : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne bir avukat tarafından temsil ediliyorsanız avukatınızın adını ve adresini yazınız).

Şikayet olunan kişi (şüpheli) ve adresi: … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şikayette bulunduğunuz şüphelinin adı-soyadı ve biliyorsanız adresini yazınız).

Vekili (Varsa) : … (buraya şüphelinin avukatı varsa adını ve adresini yazınız).

Suç : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüpheli tarafından işlendiğini iddia ettiğiniz suçun adını yazınız. Örneğin: Kasten adam yaralama (TCK 86), uyuşturucu madde ticareti suçu (TCK 188), Hakaret suçu (TCK 125), vs.

Suçu Tarihi : … (eğer biliyorsanız buraya suçun işlendiğini öğrendiğiniz tarihi yazınız).

Suçun işlendiği yer: … (buraya suçun işlendiği yeri yazınız).

AÇIKLAMALAR : … (Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüphelinin işlediğini iddia ettiğiniz suça ilişkin açıklamalarınızı yazınız. Açıklamalarınızı olay sırasına göre, açık ve anlaşılır bir biçimde yazmanız yararınıza olacaktır).

Netice ve talep: … (Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesinin bu kısmına taleplerinizi açık bir biçimde yazınız). Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı şikayet edilen şüpheli … hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederim. …/…/… (Buraya tarihi yazınız)

Ad-Soyad (İmza)

Deliller : … (Dilekçenizin bu bölümüne şuça ilişkin delillerinizi yazmanız gerekmektedir).

Bu yazıda, Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? nereye verilir? nelere dikkat edilmelidir? (Word formatında) konularında sizlere bilgi vermeye çalıştık.

Son yazılar

İlgili Yazılar