Dilekçeler Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi nereye verilir? Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Tavsiyeler

Menfi tespit davası dilekçe örneği

Menfi tespit davası dilekçe örneği Menfi tespit davası dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Menfi tespit davası dilekçenizde varsa ihtiyati tedbir talebinizi,...

Menfi tespit davası (İİK 72) nedir?

Menfi tespit davası nedir? (İİK 72) Menfi tespit davası, icra takibinden önce ya da takip sırasında borçlu olmadığını ispat için...

Vesayet Nedir? Vesayet Davası ve Vasi Tayini/Atanması Şartları

Vesayet nedir Vesayet, 4721 sayılı Medeni Kanun’da (TMK)düzenlenmiş olan belirli özelliklere sahip ergin kişilerin ya da velayet altına alınmamış olan...

Suça teşebbüs ve gönüllü vazgeçme (TCK 35-36)

Ceza hukukunda suça teşebbüs nedir (TCK 34) Ceza hukukunda suça teşebbüs işlenmesi kastedilen ve elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icrasına başlanan...

Haksız tahrik (TCK 29)

Haksız tahrik nedir (TCK 29) Haksız tahrik haksız bir fiilin kişide meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altındayken bir...

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği aşağıdadır. Cumhuriyet savcılığı şikayet dilekçesi genel nitelikte hazırlanmış olup dilekçeyi şikayetinize göre uyarlamanız gerekmektedir.

Savcılığa şikayet nereye yapılmalıdır?

Müşteki olarak şikayetinizi zaman kaybetmeden savcılığa iletmeniz gerekmektedir. Şikayet dilekçenizi adliyelerde bulunan müracaat savcılığına yapmanız gerekir. Şikayet dilekçenizde belirttiğiniz konularda Cumhuriyet savcılığınca ifadeniz alınacaktır.

Savcılık ifadesinde, dilekçenizde yer verdiğiniz şikayetler hakkında sizden bilgi alınacak, ardından Cumhuriyet Savcısının gerekli görmesi halinde soruşturma dosyası açılarak soruşturma başlatılacaktır.

Savcılığa verilecek şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz dilekçeyi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir:
* Şikayet dilekçesinde mutlaka adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, adresiniz, imzanız ve dilekçe tarihi yer almalıdır.
* Şikayet konusunu olay sırasına göre ve açıkça anlatmanız gerekir. Ayrıca suçun işlendiği zamanı ve şüpheli kişiyi de (şikayetçi olduğunuz kişi) dilekçede belirtmelisiniz.
* İlgili savcılığın adını da açıkça yazmalısınız (Örneğin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı).

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ANKARA

Şikayette bulunanın adresi: …. (buraya yazışma ve gerektiğinde bulunabileceğiniz adresinizi yazınız).

T.C. Kimlik no: … (buraya TC kimlik numaranızı yazınız).

Vekili (Varsa) : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne bir avukat tarafından temsil ediliyorsanız avukatınızın adını ve adresini yazınız).

Şikayet olunan kişi (şüpheli) ve adresi: … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şikayette bulunduğunuz şüphelinin adı-soyadı ve biliyorsanız adresini yazınız).

Vekili (Varsa) : … (buraya şüphelinin avukatı varsa adını ve adresini yazınız).

Suç : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüpheli tarafından işlendiğini iddia ettiğiniz suçun adını yazınız. Örneğin: Kasten adam yaralama (TCK 86), uyuşturucu madde ticareti suçu (TCK 188), Hakaret suçu (TCK 125), vs.

Suçu Tarihi : … (eğer biliyorsanız buraya suçun işlendiğini öğrendiğiniz tarihi yazınız).

Suçun işlendiği yer: … (buraya suçun işlendiği yeri yazınız).

AÇIKLAMALAR : … (Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüphelinin işlediğini iddia ettiğiniz suça ilişkin açıklamalarınızı yazınız. Açıklamalarınızı olay sırasına göre, açık ve anlaşılır bir biçimde yazmanız yararınıza olacaktır).

Netice ve talep: … (Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesinin bu kısmına taleplerinizi açık bir biçimde yazınız). Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı şikayet edilen şüpheli … hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederim. …/…/… (Buraya tarihi yazınız)

Ad-Soyad (İmza)

Deliller : … (Dilekçenizin bu bölümüne şuça ilişkin delillerinizi yazmanız gerekmektedir).

Bu yazıda, Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır? nereye verilir? nelere dikkat edilmelidir? (Word formatında) konularında sizlere bilgi vermeye çalıştık.

Son yazılar

Menfi tespit davası dilekçe örneği

Menfi tespit davası dilekçe örneği Menfi tespit davası dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Menfi tespit davası dilekçenizde varsa ihtiyati tedbir talebinizi,...

İlgili Yazılar