Ana Sayfa Ceza Hukuku Müşteki ne demek? Müşteki mahkemeye girmezse ne olur?

Müşteki ne demek? Müşteki mahkemeye girmezse ne olur?

Müşteki ne demek?

Bu yazımızda sizlere “müşteki ne demek” sorusunun cevabını kısaca vermeye çalışacağız. Müşteki, suçtan zarar gören ve adli makamlara bu suçu ihbar eden kişidir. Müşteki suçtan zarar gören ya da suçun mağduru olan kişi olabilir. Gerçek kişiler dışında tüzel kişilerin de müşteki olmaları mümkündür. Vakıf, dernek, şirket gibi tüzel kişiler de müşteki olabilirler. Ancak tüzel kişilerin, şikayetlerini yetkili organları vasıtasıyla dile getirmeleri gerekir.

Şikayet hakkının devredilmesi söz konusu olamaz. Şikayet hakkı mağdur ya da zarar görenle sıkı bir bağ içindedir. Müşteki ve davacı kavramları birbirinden farklıdır. Davacı daha geniş kapsamlı bir sıfattır/terimdir.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 73/1 maddesine göre müştekinin şikayet süresi 6 aydır. Altı aylık şikayet süresi hak düşürücü bir süredir. Bu süre fiil ve failin öğrenilmesiyle başlar. Mağdur ya da suçtan zarar gören, konusu suç teşkil eden filli veya failden hangisini daha sonra öğrenmişse 6 aylık şikayet süresi geç öğrenme tarihinden başlayacaktır. TCK 73/3 maddesine göre müşteki sayısının birden fala olması halinde şikayet hakkı olan birkaç kişiden birisi 6 aylık süreyi geçirirse dahi diğerlerinin şikayet hakkı devam eder.

Müşteki, 6 aylık süre zarfında polis ya da jandarmaya giderek ifade vermek suretiyle şikayetçi olabilir. Ayrıca yine aynı süre içinde savcılıklara başvurarak şikayet dilekçesi vermesi ile de şikayetçi olmak mümkündür. Savcılık, müştekinin verdiği şikayet dilekçesinden hareketle suç teşkil eden bir duruma rastlarsa soruşturma başlatır ve suçun işlendiğine ilişkin olarak yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame düzenleyerek kamu davası açar.   

Mağduru olduğu fiili şikayet eden müşteki o fiilin icrasına katılan tüm şüphelilerden şikayetçi olur. Dolayısıyla müştekinin fiile katılan kişilerin bazılarından şikayetçi olup diğerlerinde olmaması mümkün değildir. Müştekinin şikayet ettiği birden fazla fiil varsa bunlardan her bir için ayrı ayrı şikayetçi olması da mümkündür.

Müşteki mahkemeye katılmazsa ne olur

Müştekinin yargılamaya katılması ve beyanlarını dile getirmesi gerekir. Bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanunu’nun CMK’nın 235. maddesine göre şikayet dilekçesinde belirtilen adrese davaya katılması amacıyla tebligat gönderir.

Müşteki duruşmaya katılmak zorunda mı

Müştekinin duruşmaya katılması, olayın aydınlatılması için zorunlu ise müşteki mutlaka duruşmada dinlenmelidir. Davetiye gönderilmesine rağmen mahkemeye katılmayan müşteki, polis tarafından zorla mahkemeye getirilir.

CMK 158/1-2 maddelerine göre müştekinin şikayetinden vazgeçmesi de mümkündür. Şikayetten vazgeçme polis, jandarma, savcılık, mahkeme, kaymakamlık veya valilik vasıtasıyla yapılabilir. Müştekinin şikayetten vazgeçmesi sanık tarafından kabul edildiği taktirde ceza davası düşer.

Bu yazımızda sizlere “müşteki ne demek” sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Ayrıca müşteki ile davacı arasındaki fark nedir? Müşteki mahkemeye gitmezse ne olur? Müşteki duruşmaya katılmak zorunda mı? Zorla getirme kararına rağmen gelmeyen müştekinin durumu ne olur? Müşteki çağrı kağıdı nedir? Gibi soruların yanıtlarını kısaca vermeye çalıştık.

Bireysel Başvuruhttp://www.bireyselbasvuru.com.tr
Hukuk alanında en merak edilen konular hakkında avukat ve hukukçulara en güncel hukuki bilgiler. Hukuki sorunlara hukuksal cevaplar...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya yazınız

Soruşturma zamanaşımı süresi ne kadar, soruşturma ne kadar sürer

Soruşturma zamanaşımı süresi ne kadarSoruşturma ile en çok merak edilen konulardan...

Müşteki ne demek? Müşteki mahkemeye girmezse ne olur?

Müşteki ne demek?Bu yazımızda sizlere "müşteki...

Radar cezalarına itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır, nasıl itiraz edilir

Radar cezalarına itiraz dilekçesi (2019)Radar cezalarına itiraz...

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi. Araç plakasına yazılan ceza dilekçesi

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesiPlakaya yazılan ceza...

Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz dilekçesi örneği

Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itirazKovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz...

En çok okunanlar

Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz

Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz
Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz. Anayasa Mahkemesi...

Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7)

Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7) konusunda AİHM kararı
Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7) konusunda AİHM kararı

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir?
Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir? Bireysel başvurunun tanımı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru, temel hak ve...

Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir (AYM)

Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir?
Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir? Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir? Bireysel başvuru kapsamındaki haklar hakkında kısa bilgiler. Bireysel başvuruya konu edilebilecek haklar nelerdir? Hangi...

Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır

Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır
Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır Su kirliliğinin çevresel etkileri yaşam alanlarımız ve toplum sağlığı...