Ana Sayfa Ceza Hukuku Müşteki sanık ne demek? Müşteki sanık kime denir?

Müşteki sanık ne demek? Müşteki sanık kime denir?

Müşteki sanık ne demek

Bu yazımızda kısaca “müşteki sanık” teriminin ne anlama geldiğini açıklamaya çalışacağız. Müşteki, suçtan zarar gören ve adli makamlara bu suçu ihbar eden kişiye denir. Bazı durumlarda, sanık sıfatıyla, şikayetçi, müdahil sıfatları birleşebilmektedir. Savcılıkça yürütülen soruşturmada kendisine suç isnat edilen kişi aynı zamanda şikayetçi ise bu kişi yargılama aşamasında “müşteki şüpheli” olarak isimlendirilir. İşte bu kişi yani kendisine suç isnat edilen kişi, mahkemeye yargılama aşamasında dahil olmadığı taktirde “müşteki sanık” olarak adlandırılır. Aynı kişi yargılamaya müdahil olduğu taktirde “müdahil sanık” sıfatını alır.  Aynı olaya ilişkin olarak suçun hem şüphelisi veya sanığı hem de mağduru olan kişi, şikayetçi olmazsa soruşturma aşamasında “mağdur şüpheli”, yargılama aşamasında (kovuşturma) ise “mağdur sanık” sıfatını alacaktır.

Şimdi bu açıklamaları basit bir örmekle açıklamaya çalışalım. Bir kişi hakkında dilekçe ile suç duyurusunda bulunduğunuzda müşteki sıfatını alırsınız. Bir müştekinin aynı zamanda şüpheli veya sanık olması mümkündür. Örneğin bir trafik kazasında yaralanmanız nedeniyle şikayetçi olmanızdan dolayı şikayetçi yani müşteki olabilirsiniz. Aynı trafik kazasında sizin de diğer araç sahibine karşı işlemiş olduğunuz suç teşkil eden bir eylem olursa soruşturma aşamasında müşteki şüpheli sıfatını alırsınız. Hakkınızda dava açılırsa ceza yargılamasında müşteki sanık sıfatını alırsınız.

Soruşturmaya konu olayda varsa mağdur ve suçtan zarar gören kişilerin iddianamede belirtilmeleri gerekir. Bu kişilerin duruşmaya davet edilebilmeleri, kendilerine tanınan hakları kullanabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Cumhuriyet savcısı yaptığı soruşturmada hak kaybını önlemek için mağdur ve suçtan zarar göreni titizlikle tespit etmelidir. Cumhuriyet savcısı iddianameye de bunları geçirmelidir. Mağdur ve suçtan zarar gören aynı zamanda müşteki ise yani sıfat birleşmesi varsa bunlar da ayrıca belirtilmelidir.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 73/1 maddesine göre müştekinin şikayet süresi 6 aydır. Altı aylık şikayet süresi hak düşürücü bir süredir. Bu süre fiil ve failin öğrenilmesiyle başlar. Mağdur ya da suçtan zarar gören, konusu suç teşkil eden filli veya failden hangisini daha sonra öğrenmişse süre öğrenme tarihinden başlar.

Müşteki sanık nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR