Ana Sayfa Dilekçeler Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi. Araç plakasına yazılan ceza dilekçesi

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi. Araç plakasına yazılan ceza dilekçesi

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi aşağıda yer almaktadır. Plakaya yazılan trafik cezalarının tarafınıza 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ edilmeyen trafik cezalarına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Peki gıyabınızda plakaya yazılan trafik cezaya nasıl itiraz edilir?

Plakaya yazılan ceza, ceza tutanağının teslim edilmesi sırasında araç sahibi adresinde bulunamazsa, kurye kapıya bir not bırakır ve tutanağı muhtarlığa teslim eder. Bu tarih tebliğ tarihi sayılır.

Plakaya yazılan ceza sorgu

Plakaya yazılan cezaların sorgusu internet üzerinden yapılabilmektedir. Araç sahibinin farklı bir adrese taşınmış olması durumunda, ikametgah adresini güncellemediğinden araç sahibi sorumlu olur. Bu nedenle trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yapmanız yararınıza olacaktır. Trafik cezanızın olup olmadığını e-devletten veya gelir idaresi başkanlığının sitesinden öğrenebilirsiniz. Plakaya yazılan cezanızın olup olmadığını aşağıdaki linklerden sorgulayabilirsiniz.

Plakaya yazılan ceza ödeme

Plakaya yazılan cezayı nereden ödeyebilirim? Plakanıza gıyabınızda yazılan cezaları internet üzerinden ödemeniz mümkündür. Plakaya yazılan cezalarınızı e-devlet sistemi üzerinde ya da Gelir İdaresi Başlanlığı’nın internet sitesi üzerinden ödeyebilirsiniz.

Plakaya yazılan trafik cezası dilekçesi nereye verilir

Plakaya yazılan cezaya, ceza tutanağının tebliğ edildiği ya da cezayı öğrendiğiniz andan itibaren 15 gün içinde itiraz etmeniz gerekmektedir. Plakaya yazılan cezaya itiraz dilekçenizi cezanın yazıldığı yerdeki sulh ceza hakimliğine teslim etmeniz gerekmektedir.

Plakaya yazılan cezalarda nelere dikkat edilmeli

  • Radar cezasının düzenlendiği yolda hız sınırı ne kadar?
  • Hız sınırları levhalarla gösterilmiş mi?
  • Radar uygulaması yapılan yolda radar uygulaması yapıldığını gösteren uyarı levhası var mı?
  • Aracın hızı ceza tutanağına yazılmış mı, araç bilgileri, tarih ve yer bilgileri tutanağa doğru olarak yazılmış mı?

… Sulh Ceza Hakimliğine

Trafik Ceza Tutanağına İtiraz Eden          : Adı-soyadı (T.C. Kimlik No: …)

Karşı Taraf                                                 : … İl Emniyet Müdürlüğü/…

İtiraz Olunan Tutanak                               : … Trafik tescil denetleme şube müdürlüğünün …/…/2019-2020 tarihli ve … sıra no.lu trafik ceza tutanağı

Talep Konusu                                            : Gıyabımda verilerek tarafıma tebliğ edilmeksizin faizi ile birlikte istenen verilen trafik cezasının faizinin kaldırılmasına karar verilmesi talebinden ibarettir.

Tebellüğ Tarihi                                          : …/…/2019-2020 (Henüz tebliğ yapılmadıysa tebliğ edilmedi yazılacak )

Açıklamalar                                                :

… plakalı hususi aracıma “….” (tırnak içindeki yere hangi nedenle trafik cezası uygulandığını yazınız) gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu …/…/2019-2020 tarihli, toplam …TL trafik cezası tutanağı düzenlenmiştir. Ceza tutanağı …/…/2019-2020 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Yukarıda bilgilerine yer verdiğim trafik ceza tutanağı …/…/2019-2020 tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve çok uzun bir süre sonra …/…/20… tarihinde tebliğ edilmiştir.

“Trafik Para Cezalarının Tahsilinde Ve Takibinde Uygulanacak Esas Ve Usuller İle Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelik”in 10. maddesine göre Karayolları Trafik Kanununun 116. Maddesine göre görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba tebliğ işlemine 10 gün içinde başlanması gerekir.

Ancak ekte sunulu tutanağa göre kural ihlalinin yapıldığı iddia edilen tarih ile tebligat tarihi arasında aylar (ne kadar bir süre varsa bunu belirtiniz) bulunmaktadır.

Tebligat, ilgili yönetmeliğe aykırı yapılmıştır. Tebligatın işlemlerinin en geç …/…/2020 tarihine kadar (en geç 10 gün) yapılmış olması gerekirken, tutanak … tarihinde tebliğ edilmiştir.

Ayrıca ceza tutanağında belirtilen “…” (buraya tutanaktaki suçun cinsini yazınız) suçu tarafımdan işlenmemiştir. Tebligat süresinde yapılmadığından tutanağa itiraz olanağım da elimden alınmıştır.

Yönetmelik’in 10/a fıkrası de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekir.

Netice ve Talep        : Yukarıda açıklanan gerekçelerle itirazın kabulü ile kanuna aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini arz ve talep ederim. …/…/2019-2020

Ekler:

1- İtiraza konu trafik denetleme şube müdürlüğü trafik ceza tutanağı fotokopisi.

2- … İki adet ruhsat fotokopisi.

3- Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır, nereye verilir, itiraz süresi ne kadardır.

Bireysel Başvuruhttp://www.bireyselbasvuru.com.tr
Hukuk alanında en merak edilen konular hakkında avukat ve hukukçulara en güncel hukuki bilgiler. Hukuki sorunlara hukuksal cevaplar...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya yazınız

Soruşturma zamanaşımı süresi ne kadar, soruşturma ne kadar sürer

Soruşturma zamanaşımı süresi ne kadarSoruşturma ile en çok merak edilen konulardan...

Müşteki ne demek? Müşteki mahkemeye girmezse ne olur?

Müşteki ne demek?Bu yazımızda sizlere "müşteki...

Radar cezalarına itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır, nasıl itiraz edilir

Radar cezalarına itiraz dilekçesi (2019)Radar cezalarına itiraz...

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesi. Araç plakasına yazılan ceza dilekçesi

Plakaya yazılan ceza itiraz dilekçesiPlakaya yazılan ceza...

Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz dilekçesi örneği

Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itirazKovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz...

En çok okunanlar

Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz

Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz
Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz Gizli tanık beyanları tek başına hükme esas alınamaz. Anayasa Mahkemesi...

Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7)

Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7) konusunda AİHM kararı
Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek (TCK 220/7) konusunda AİHM kararı

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir?
Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru nedir? Bireysel başvurunun tanımı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru, temel hak ve...

Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir (AYM)

Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir?
Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir? Bireysel başvuru kapsamındaki haklar nelerdir? Bireysel başvuru kapsamındaki haklar hakkında kısa bilgiler. Bireysel başvuruya konu edilebilecek haklar nelerdir? Hangi...

Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır

Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır
Su kirliliğinin çevresel etkileri konusunda devletin pozitif yükümlülüğü vardır Su kirliliğinin çevresel etkileri yaşam alanlarımız ve toplum sağlığı...