Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bireysel başvuru formu nasıl doldurulurur?

AİHM BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR

Bu sayfada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) bir bireysel başvurunun nasıl yapılacağına ve AİHM başvuru formunun nasıl doldurulacağına ilişkin pratik bilgilere ve sunumlara yer verilmiştir. AİHM bireysel başvuru formunu doldururken aşağıda yapılan açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyunuz. Bireysel başvuru formunun doldurulmasında yapacağınız hatanın başvurunuzun reddedilmesine neden olabileceğini unutmayınız.

AİHM BİREYSEL BAŞVURU FORMU

AİHM’e bireysel başvuru formunu (YENİ-2019) internetten indirip doldurduktan sonra, formun çıktısını başvurunuzu tamamlamak için gerekli olan diğer belgelerle birlikte AİHM’e posta yoluyla gönderiniz.

AİHM’in posta adresine aşağıda yer verilmiştir. AİHM’in internet sitesinde yer alan başvuru formu dışındaki hiç bir başvuru formunu kullanmayınız. AİHM başvuru formunun doldurulmasına ilişkin aşağıdaki açıklamalar, formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Not: AİHM bireysel başvuru formunu doldurmak için Acrobat Reader 9 ve üzeri bir sürüm gerekmektedir. Bilgisayarınızda Adobe Reader programı yoksa programı buradan indirebilirsiniz. Başvuru formunun bir örneğini bilgisayarınıza kaydetmek için aşağıdaki talimatları uygulayınız:

 • AİHM başvuru formunun linkinin üzerine gelerek sağ tıklayın,
 • “Hedefi farklı kaydet”, “linki farklı kaydet”, “ekteki dosyayı farklı indir” seçeneklerinden birini seçerek formu bilgisayarınıza kaydedin,
 • Bilgisayarınıza kaydettiğiniz AİHM bireysel başvuru formunu Adobe Reader ile açın. Formu talimatlara uygun bir şekilde doldurun,
 • Doldurduğunuz formun çıktısını alıp imzaladıktan sonra AİHM’e posta yoluyla gönderin.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi posta adresi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin adresi:

The Registrar European Court of Human Rights Council of Europe F-67075 Strasbourg cedex

Başvuru formunu doldurmadan önce burada yer alan açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Usulüne uygun olarak hazırladığınız başvurunuzu ekleriyle birlikte yukarıdaki adrese gönderiniz. AİHM’e göndereceğiniz başvurunuzu mutlaka posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir.

Posta ile gönderim dışında örneğin faks ile yapılan başvurularda altı aylık süre koşulunun kesintiye uğramayacağını unutmayınız.

AİHM'e yetki belgesi ve bu belgenin gerekli olduğu durumlar

Yetki belgesi, sadece başvurucunun başvuru formunu doldurduğu sırada temsilcisinin olmadığı veya AİHM’e sunmuş olduğu başvuru formunda belirttiği temsilcisini değiştirmek istediği durumlarda kullanılır.

Not: Yetki belgesini doldurmak için Acrobat Reader 9 ve üzeri bir sürüm gerekmektedir. Bilgisayarınızda Adobe Reader programı yoksa buradan indirebilirsiniz. Başvuru formunun bir örneğini bilgisayarınıza kaydetmek için

 • Yetki belgesi linkinin üzerini sağ tuş ile tıklayın,
 • “Hedefi farklı kaydet”, “linki farklı kaydet”, “ekteki dosyayı farklı indir” seçeneklerinden birini seçerek formu bilgisayarınıza kaydedin,
 • Bilgisayarınıza kaydettiğiniz yetki belgesi formunu Adobe Reader ile açın. Formu doldurun ve kaydedin.
 • Doldurduğunuz yetki belgesi formunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra AİHM’e posta yoluyla gönderin.

AİHM bireysel başvuru formu nasıl doldurulur

Eksik doldurulmuş başvuru formları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından incelenmez. Bu nedenle, başvuru formunun özenle ve eksiksiz bir şekilde doldurulması büyük önem taşımaktadır.

AİHM’e bireysel başvuru yapmadan önce burada yer verilen açıklamaları dikkatlice okumanız önem taşımaktadır. Başvuru formunu eksik ya da hatalı doldurmanız, hak kaybı yaşamanıza neden olabilir.

AİHM kabul edilebilirlik kriterleri (görüntülü anlatım)

Bu videoda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapabilmek için gerekli koşulların neler olduğunu açıklanmıştır. AİHM’e bireysel başvurunuzu yaparken  yukarıdaki videoda yer verilen açıklamaları dikkate alınanız hak kayıplarının önlenmesi açısından önem taşımaktadır.

AİHM başvurusu nasıl yapılır (görüntülü anlatım)

Bu videoda başvuru formunun AİHM tarafından incelenebilmesi için nasıl doldurulması gerektiğini öğretici ve açıklayıcı bir şekilde açıklanmıştır. Bir başvuru yapılması için bilinmesi gereken temel bilgilere bu videoda yer verilmiştir. Burada yer verilen açıklamaları dikkatlice inceledikten sonra formu doldurmanız, hak kaybı yaşamamanız açısından önem taşımaktadır. 

AİHM kabul edilebilirlik koşulları neler (görüntülü anlatım)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi binasında çekilmiş olan bu video AİHM’de çalışan bir hukukçu tarafından sunulmuştur. Sunumda AİHM’e gönderilen başvuruların incelenebilmesi için uyulması gereken kabul edilebilirlik şartları hakkında bilgilere yer verilmiştir. AİHM’e gönderdiğiniz bireysel başvurunuzun hangi koşullarda kabul edilebilir bulunacağını bu videoyu seyrederek öğrenebilirsiniz.

AİHM kabul edilebilirlik kriterleri rehberi

AİHM kabul edilebilirlik kriterleri rehberi ile esasen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulunmak isteyen başvuruculara, avukatlara, uygulamacılara ve hukukçulara yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bireysel başvuru yolu katı usul kurallarına bağlı olduğundan kabul edilebilirlik kriterlerinin dikkatli bir şekilde incelenerek başvuruda bulunulması önem taşımaktadır. Bu rehberde bir başvurunun taşıması gereken kabul edilebilirlik koşullarının neler olduğunu açıklanmıştır.

AİHM'deki başvurunun bulunduğu aşamayı sorgulama

Başvurunuzun bulunduğu aşamayı buradan sorgulamanız mümkündür. Bu arama motoru, dileyen herkesin bir başvurunun yargılama sürecinin hangi aşamasında olduğunu öğrenmesine olanak sağlar.

 • Başvuru bir hukuki birime tevdi edilmişse
 • Başvurucunun kimliği gizli tutulmuyorsa
 • Derdest ise veya son iki yıl içinde karara bağlanmışsa bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

AİHM ihtiyati tedbir - geçici tedbir talepleri hakkında bilgiler

İhtiyati tedbir nedir? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, önüne gelen bir başvuruya ilişkin olarak incelemesine devam ederken, Avrupa insan Hakları Sözleşmesi’ne Taraf Devletin belirli geçici tedbirleri alması gerektiğine karar verebilir. Bu genellikle Devletin bir şeyi yapmaktan kaçınmasını istemekten ibarettir (bireyleri ölüm veya işkence ile karşı karşıya kalacaklarını iddia ettikleri ülkelere geri göndermeme vs.) AİHM sadece açıkça belirtilmiş koşullarda ihtiyati tedbir kararı verir (Avrupa insan Hakları Sözleşmesi’nin ihlaline neden olabilecek ciddi risklerin bulunduğu durumlar vs.)

AİHM grup - toplu başvurular hakkında bilgiler

Grup başvurular: Başvurucu sayısının beşten fazla olduğu durumlarda, başvuru formu ve belgelere ek olarak, her başvurucu için tanımlayıcı bilgileri içeren bir tablo gönderilmelidir. AİHM’e gönderilen aynı içeriğe sahip seri halde faks ya da diğer yollarla yapılan gönderiler kural olarak Mahkeme tarafından değerlendirilmez. Bu tarz aynı içeriğe sahip seri halde gönderiler AİHM’e yapılan tedbir taleplerinin hızla tespitini ve işlem görmesini engellemektedir. Ayrıca AİHM’e belirli bir konuda grup başvuru yapmak isteyen başvurucuların bir veya birden fazla avukat ile temsil edilmesi önerilir. Grup başvuruların bir temsilci tarafından yapılması bu başvuruların idari kaydının ve hukuki usulünün hızlanmasını sağlamaktadır. Bu çerçevede, AİHM’e başvuru yapmadan önce, AİHM’in grup başvurular ve çoklu başvurucular hakkında hazırladığı bilgi notunun dikkatle incelenmesi önerilir.